Domácí fitness, díl 2. – Výběr rotopedu a ergometru

Jakmile dospějete do fáze, kdy jste se rozhodli, že začnete s domácím fitness posilováním, tak máte napůl vyhráno. První krok je totiž ze všeho nejtěžší. Nalézt v sobě odhodlání a touhu po zdravějším životním stylu není úplně nejlehčí a většinou se k němu lidé schylují až v momentech, kdy je něco trápí. Pokud vás z nějakého ohledu zaujal rotoped, tak věnujte následujícím řádkům několik málo minut a dozvíte se, jak tento stroj pořídit, aby odpovídal vašim individuálním potřebám. Rovněž si povíme rozdíl mezi ním a ergometrem.


Jaký je tedy mezi nimi rozdíl

Pokud se podíváme na klasický rotoped, tak toto zařízení je posilovacím strojem. Jde o věrnou simulaci jízdy na kole. Ergometr je ve své podstatě vylepšený rotoped a je řízen počítačem. Zde si můžete manuálně nastavit automatické snižování či zvyšování zátěže. Můžete jej nastavit i dle aktuální tepové frekvence. Máte tedy více možností ve vlastním nastavení.

Dejte si při výběru pozor

Nákup rotopedu nebo ergometru je dlouhodobou investicí. Také nejde o zanedbatelnou částku, proto buďte při výběru důslední a nedejte jen na nízkou cenu. V této oblasti je lepší si připlatit a získat tak značkový produkt, který vám bude skutečně k užitku. Existuje celá řada nekvalitních strojů, které vám mohou spíše uškodit. Osobní kontakt s prodejnou vám napoví mnohem více než internetový nákup. Už jen pohled a letmý dotyk vám prozradí, jestli má smysl daný typ přístroje zkoumat dál. Především by měl působit stabilně a zároveň robustně.

Sedlo rotopedu – Při výběru musíte dbát na pevné sedlo. Také by mělo být nastavitelné dle vašich specifických potřeb. Rovněž si sedlo nastavte do optimální výšky vůči své postavě. Zeptejte se na tuto záležitost prodávajícího. Špatné nastavení vám může přivodit velice nepříjemné bolesti zad. Za nás doporučujeme sedlo gelové, které se skvěle přizpůsobí.

Středové kolo – středové kolo je nejdůležitější částí celého přístroje. Zde musí být osazení z kvalitních ložisek. Jedině tak si zajistíte maximální životnost přístroje.

Brzdný systém – u tradičních rotopedů je nainstalována magnetická brzda, která funguje na principu vzdálenosti magnetu od setrvačníku. Jde o naprosto ideální a zároveň tichý mechanismus. Dokonalejším systémem je brzda indukční neboli elektromagnetická. Zde je zátěž ovládána množstvím elektrického proudu.

Řídítka – zde se držte stejně důsledného postupu jako je tomu u sedla. Dožadujte se nastavitelných řídítek z kvalitního materiálu. V opačném případě bude cvičení nepohodlné a na rukách se vám začnou vytvářet velice nepříjemné otlačeniny. Vyvarujte se zdravotním problémům a za kvalitu si připlaťte.Velká většina lidí se orientuje pouze podle ceny, a místo aby udělali něco pro své zdraví, si ještě více ublíží.

Nosnost rotopedu – ta je závislá na zhotoveném rámu. Právě proto vám doporučujeme výběr rotopedu, který působí robustně. Nedělejte žádné kompromisy a zajistěte si takové zařízení, které vám bude sloužit dlouhá léta.

Rotoped i ergometr může mít svůj počítač

Pokud se podíváte na nabídku kvalitních a značkových výrobců, naleznete tam pokročilé rotopedy i ergometry se zabudovaným počítačem. Ten vám podá celkem zajímavé informace o vašem posilování. Jednodušší počítače vám alespoň prozradí vaší tepovou frekvenci nebo odhad spálených kalorií. Jako doplňující funkce můžete požadovat snímač tepové frekvence nebo informace, zda spalujete tuky nebo svaly. Rotoped nebo ergometr si vždy vybírejte podle stability a přídavných funkcí, které nabízí. Klidně si na něj v obchodě i sedněte.

Post Navigation